Gryzienie szczeniaka uprzykrza mi życie. Co robić, żeby pies nie gryzł?

Mój pies gryzie mnie po rękach, nogach, gania za dziećmi, podgryza meble co zrobić, aby przestał? Takie pytanie podczas szkoleń pada dosyć często. Żeby dobrze zrozumieć strategię radzenia sobie z tym problemem, potrzebne jest zrozumienie paru istotnych faktów.

Dlaczego młody pies wpada na pomysł gryzienia i czy na pewno zawsze jest świadomy tego, co robi?

Dlaczego szczeniak gryzie?

 

  • Po pierwsze szczeniak poznaje świat, biorąc rzeczy do paszczy. To pierwszy jakże banalny, ale istotny fakt. Buty skórzane w przedpokoju oj cóż za wspaniały gryzak ta faktura, ten kształt i odpowiednia miękkość.
  • Po drugie malec podczas ząbkowania odczuwa ból i swędzenie, dlatego też gryzienie jest dla niego sposobem na radzenie sobie z dyskomfortem. Używając zębów, czyli gryząc, odczuwa ulgę.
  • Psy jako jeden z gatunków drapieżników mają bardzo mocno rozwinięte mięśnie szczęk. Szczenięta co prawda nie rodzą się od razu z silnymi szczękami, ale ich potrzeba żucia i gryzienia już się ujawnia.
  • W stresujących sytuacjach lub gdy pies jest rozdrażniony, czy pobudzony często stosuje strategię brania czegoś do paszczy i gryzienia tego. W takich momentach pomaga mu to obniżyć poziom napięcia i stresu.

Szczeniak ma więc bardzo dużą potrzebę gryzienia. Podstawowym sposobem na radzenie sobie lub zapobieganie gryzieniu jest dać mu możliwość zaspokojenia tej potrzeby w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.

Jak zaspokoić potrzebę gryzienia szczeniaka?

 

Naturalne gryzaki jak suszone uszy, suszone penisy, żwacze, suszone kawałki skóry itd. Ważne, żeby to były:

  • stosunkowo duże kawałki tak, aby pies się nie zakrztusił. Gryzaki powinny być podawane psu w obecności człowieka.
  • gumowe zabawki gryzaki z wypustkami masującymi dziąsła. Na rynku dostępne są zabawki w kształcie kości, motylków i wiele innych.
  • interaktywne zabawki jak np. tzw. piłka dentystyczna z wypustkami, do których pies wgryza się, aby wydobyć smakołyki.
  • wszelkiego rodzaju szarpaki do wspólnej zabawy z człowiekiem. Tu trzeba uważać, by zabawa z psem przebiegała w delikatny sposób. Ta forma spędzania czasu z nami powinna się malcowi kojarzyć pozytywnie. Szarpiemy się delikatnie tak, aby nie wyrywać z paszczy zabawki.
  • Zabawki pluszowe dla psa. Są miękkie i przyjemne w zatapianiu tam małych zębów.

No dobrze, potrzeby gryzienia mamy zaspokojone, ale szczeniak i tak czasem podgryza, więc co dalej?

Co robić, a czego nie robić, żeby szczeniak przestał gryźć?

 

  • Nie baw się w gryzienie rąk.

    Jedną z częstych przypadłości właścicieli młodych psów jest zabawa z maluchem w gryzienie. Ręce uciekają, pies gania i podgryza. O tyle o ile szczenię mając maleńkie zęby może nie sprawiać bólu to później, jak rośnie, a razem z nim jego zębo-szpilki już ten ból zadaje dotkliwie. Młody podrostek zupełnie nie rozumie wtedy, dlaczego teraz jak podgryza, moi ludzie krzyczą i się złoszczą — przecież wcześniej byli zadowoleni. Zabawa w gryzienie rąk jest niedopuszczalna. Pies nigdy nie będzie rozumiał, że raz można, a raz nie prezentować jakieś zachowanie.

  • Opanuj emocje.

    Jeśli Twoja interakcja z psem jest zbyt energiczna i żywiołowa to też może pobudzać psa do podgryzania. Mechanizm jest bardzo prosty. Mała kulka bardzo szybko wpada w wysokie emocje. Jeśli dodatkowo nakręcasz psiaka, to ten wpada w jeszcze wyższe emocje. W pewnym momencie emocji będzie na tyle dużo, że szczeniak przestanie sobie z nimi radzić, a co za tym idzie kontrolować swoje odruchy. Będzie szukać sposobów na pozbycie się ich nadmiaru, a tu na pierwszej linii radzenia jest właśnie gryzienie. Jak sobie z tym radzić? Bardzo prosto — nie dopuszczaj, aby pies wpadał w stan emocjonalny, w którym przestaje się kontrolować — wasze zabawy powinny być bardziej stonowane.

  • Przerwij zabawę.

    Jednym ze sposobów radzenia sobie z podgryzającym psem jest przerwanie interakcji. Pies zaczyna podgryzać, wtedy przerywasz z nim zabawę. Możesz dodać hasło „Auła” lub „Boli” tak, aby dać maluchowi do zrozumienia, że to nie jest dobre zachowanie. Nie używaj grożących komunikatów w stosunku do psa — chcesz budować z nim dobrą relację. Bądź stanowczy i konsekwentny, a nie straszny.

  • Zaproponuj inną zabawkę.

    Wymieniaj się na inne przedmioty, zabawki na spacerze. Pies gryzie Twoją nogawkę, rękę czy nogę daj mu w zamian pluszaka lub gryzak. Pokazujesz mu wtedy alternatywę.

Zabawa, relacje i jeszcze raz konsekwencja!

 

Okres szczenięcy rządzi się swoimi prawami. Małe psiaki uczą poruszać się w przestrzeni ludzkiej. Potrzebują wtedy zrozumienia i opieki. To, że Twój szczeniak gryzie i podgryza, jest przejściowe. Zrób wszystko, by zabezpieczyć mu potrzebę gryzienia. Jeśli nie chcesz, aby gryzł Twoje buty lub Ciebie — daj mu alternatywę. Zabawek i gryzaków jest naprawdę wiele. Jeśli dana faktura, kształt, materiał czy twardość nie są interesujące dla Twojego szczenięcia — szukaj dalej, na pewno są zabawki, które w Waszym przypadku będą strzałem w dziesiątkę.

Bądź też konsekwentny w komunikatach, jakie wysyłasz do psa. Pamiętaj: stanowczość i konsekwencja, nie strach. Chcesz zbudować fajną i zdrową relację z psem, a taka nie może być oparta na krzyku i lęku.