Mój pies gryzie mnie po rękach, nogach, gania za dziećmi, podgryza meble co zrobić, aby przestał? Takie pytanie podczas szkoleń pada dosyć często. Żeby dobrze zrozumieć strategię radzenia sobie z tym problemem, potrzebne jest zrozumienie paru istotnych faktów.
Dlaczego młody pies wpada na pomysł gryzienia i czy na pewno zawsze jest świadomy tego, co robi?
Dlaczego szczeniak gryzie?
- Po pierwsze szczeniak poznaje świat, biorąc rzeczy do paszczy. To pierwszy jakże banalny, ale istotny fakt. Buty skórzane w przedpokoju oj cóż za wspaniały gryzak ta faktura, ten kształt i odpowiednia miękkość.
- Po drugie malec podczas ząbkowania odczuwa ból i swędzenie, dlatego też gryzienie jest dla niego sposobem na radzenie sobie z dyskomfortem. Używając zębów, czyli gryząc, odczuwa ulgę.
- Psy jako jeden z gatunków drapieżników mają bardzo mocno rozwinięte mięśnie szczęk. Szczenięta co prawda nie rodzą się od razu z silnymi szczękami, ale ich potrzeba żucia i gryzienia już się ujawnia.
- W stresujących sytuacjach lub gdy pies jest rozdrażniony, czy pobudzony często stosuje strategię brania czegoś do paszczy i gryzienia tego. W takich momentach pomaga mu to obniżyć poziom napięcia i stresu.
Szczeniak ma więc bardzo dużą potrzebę gryzienia. Podstawowym sposobem na radzenie sobie lub zapobieganie gryzieniu jest dać mu możliwość zaspokojenia tej potrzeby w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.
Jak zaspokoić potrzebę gryzienia szczeniaka?
Naturalne gryzaki jak suszone uszy, suszone penisy, żwacze, suszone kawałki skóry itd. Ważne, żeby to były:
- stosunkowo duże kawałki tak, aby pies się nie zakrztusił. Gryzaki powinny być podawane psu w obecności człowieka.
- gumowe zabawki gryzaki z wypustkami masującymi dziąsła. Na rynku dostępne są zabawki w kształcie kości, motylków i wiele innych.
- interaktywne zabawki jak np. tzw. piłka dentystyczna z wypustkami, do których pies wgryza się, aby wydobyć smakołyki.
- wszelkiego rodzaju szarpaki do wspólnej zabawy z człowiekiem. Tu trzeba uważać, by zabawa z psem przebiegała w delikatny sposób. Ta forma spędzania czasu z nami powinna się malcowi kojarzyć pozytywnie. Szarpiemy się delikatnie tak, aby nie wyrywać z paszczy zabawki.
- Zabawki pluszowe dla psa. Są miękkie i przyjemne w zatapianiu tam małych zębów.
No dobrze, potrzeby gryzienia mamy zaspokojone, ale szczeniak i tak czasem podgryza, więc co dalej?
Co robić, a czego nie robić, żeby szczeniak przestał gryźć?
-
Nie baw się w gryzienie rąk.
Jedną z częstych przypadłości właścicieli młodych psów jest zabawa z maluchem w gryzienie. Ręce uciekają, pies gania i podgryza. O tyle o ile szczenię mając maleńkie zęby może nie sprawiać bólu to później, jak rośnie, a razem z nim jego zębo-szpilki już ten ból zadaje dotkliwie. Młody podrostek zupełnie nie rozumie wtedy, dlaczego teraz jak podgryza, moi ludzie krzyczą i się złoszczą — przecież wcześniej byli zadowoleni. Zabawa w gryzienie rąk jest niedopuszczalna. Pies nigdy nie będzie rozumiał, że raz można, a raz nie prezentować jakieś zachowanie.
-
Opanuj emocje.
Jeśli Twoja interakcja z psem jest zbyt energiczna i żywiołowa to też może pobudzać psa do podgryzania. Mechanizm jest bardzo prosty. Mała kulka bardzo szybko wpada w wysokie emocje. Jeśli dodatkowo nakręcasz psiaka, to ten wpada w jeszcze wyższe emocje. W pewnym momencie emocji będzie na tyle dużo, że szczeniak przestanie sobie z nimi radzić, a co za tym idzie kontrolować swoje odruchy. Będzie szukać sposobów na pozbycie się ich nadmiaru, a tu na pierwszej linii radzenia jest właśnie gryzienie. Jak sobie z tym radzić? Bardzo prosto — nie dopuszczaj, aby pies wpadał w stan emocjonalny, w którym przestaje się kontrolować — wasze zabawy powinny być bardziej stonowane.
-
Przerwij zabawę.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z podgryzającym psem jest przerwanie interakcji. Pies zaczyna podgryzać, wtedy przerywasz z nim zabawę. Możesz dodać hasło „Auła” lub „Boli” tak, aby dać maluchowi do zrozumienia, że to nie jest dobre zachowanie. Nie używaj grożących komunikatów w stosunku do psa — chcesz budować z nim dobrą relację. Bądź stanowczy i konsekwentny, a nie straszny.
-
Zaproponuj inną zabawkę.
Wymieniaj się na inne przedmioty, zabawki na spacerze. Pies gryzie Twoją nogawkę, rękę czy nogę daj mu w zamian pluszaka lub gryzak. Pokazujesz mu wtedy alternatywę.
Zabawa, relacje i jeszcze raz konsekwencja!
Okres szczenięcy rządzi się swoimi prawami. Małe psiaki uczą poruszać się w przestrzeni ludzkiej. Potrzebują wtedy zrozumienia i opieki. To, że Twój szczeniak gryzie i podgryza, jest przejściowe. Zrób wszystko, by zabezpieczyć mu potrzebę gryzienia. Jeśli nie chcesz, aby gryzł Twoje buty lub Ciebie — daj mu alternatywę. Zabawek i gryzaków jest naprawdę wiele. Jeśli dana faktura, kształt, materiał czy twardość nie są interesujące dla Twojego szczenięcia — szukaj dalej, na pewno są zabawki, które w Waszym przypadku będą strzałem w dziesiątkę.
Bądź też konsekwentny w komunikatach, jakie wysyłasz do psa. Pamiętaj: stanowczość i konsekwencja, nie strach. Chcesz zbudować fajną i zdrową relację z psem, a taka nie może być oparta na krzyku i lęku.