Ile trwa szkolenie psa? Kiedy nasz pies będzie taki grzeczny jak tamten Reksio? Nasz poprzedni pies był taki cudowny i kochany a ten jest jak wcielony diabeł i robi nam na pewno na złość!
Wszyscy, którzy pracują z psami spotykają się z takimi pytaniami, stwierdzeniami na co dzień. Samo zadanie pytania- ”kiedy mój pies będzie super psem”- jest bardzo proste. Trudna jest odpowiedź…
Po pierwsze, co kryje się pod pojęciem super pies? Dla każdego takie sformułowanie będzie oznaczać coś zupełnie innego.
Dla jednych, super psem będzie taki, który uwielbia leżeć w łóżku dniami i nocami oraz tulić się do właściciela. Dla innych to czworonóg gryzący pozoranta. Kolejna grupa właścicieli będzie zadowolona z psa chodzącego równo przy nodze. Celem niektórych będzie pupil, którego dzieci będą mogły samodzielnie wyprowadzać na dwór.
Mógłbym napisać jeszcze kilkadziesiąt typów super psów, a Wy moglibyście dopisać ich jeszcze kilkaset…
Do osiągnięcia każdego z wyżej wymienionych celów prowadzi inna droga. Nie da się dokładnie określić, ile czasu będzie trwała taka nauka.
Ważnymi elementami w przybliżeniu długości szkolenia mogą być: rasa, osobowość, charakter psa, ale co ważne i niewiele osób o tym mówi, osobowość i charakter ludzkiej części rodziny. Sumienność, przykładanie się do treningów, konsekwencja to predyspozycje ludzkiej natury, które znacząco wpływają na proces szkoleniowy.
Po pracy z ponad 2000 psów i ich właścicielami wiem, że odpowiedź na pytanie : ile w tym tygodniu było treningów? należy u większości osób podzielić co najmniej przez dwa.
“Jak sobie wyszkolisz i ile włożysz pracy tak będziesz mieć”. Całe szczęście pies jeszcze nie jest mobilnym urządzeniem i nie można mu wgrać aplikacje z oczekiwanymi zachowaniami. Wszystko musi być wypracowane.
Podejmę jednak próbę odpowiedzi na to pytanie: Jak długo szkoli się psa? a może jednak jego właściciela? Hmm… o tym za chwilkę 😉.
Czyli podstawowe szkolenie, techniki i nauka umiejętności potrzebnych w życiu codziennym- ile może trwać?.
Z moich obserwacji wynika, że szkolenia dla psów są kursami dla właścicieli psów. Zadaniem instruktor jest nauczyć opiekunów w jaki sposób pracować ze swoim psem, a nie tego psa im wyszkolić 🙂 To przewodnicy w przeróżnych sytuacjach na co dzień muszą zachowywać się w odpowiedni sposób i przeprowadzać psa przez trudne momenty. Największymi specjalistami od swoich psów są właśnie ci opiekunowie. Oni widzą na co dzień zachowanie swojego psa, widzą co i jak na psiaka działa. Podstawowe komendy, takie jak siad, leżeć czy noga są narzędziami prowadzącymi do celu a nie celem samym
w sobie!
W celu utrwalenia lub wyeliminowania nawyków większość drużyn psio ludzkich potrzebuje MINIMUM trzech lub czterech miesięcy pracy. Uświadomienie sobie obecności złych nawyków to jedno. Praca nad nimi i zmiana na inny to kolejny etap.
Nauka skupiania się na przewodniku w obecności innych psów, oduczanie nadmiernych reakcji na inne czworonogi, umiejętność regulowania emocji ( nie tylko tych psich ale także swoich ludzkich), podstawowe komendy – to tylko, krótka lista tego co potrzebne
w harmonijnym życiu rodziny psio-ludzkiej.
Nie mogę zapomnieć jeszcze o kolejnym aspekcie. Niezwykle ważne jest to na jakim etapie rozwojowym pies trafia na szkolenie. Okres dojrzewania zazwyczaj potęguje problematyczne zachowania.
Jedno jest pewne po okresie regularnych treningów- Twój pies ze smutkiem będzie patrzył na Ciebie jak przestaniecie to robić 🙂 Trening staje się Waszą rutyną, której będzie Wam brakowało.
Moim zadaniem jest wprowadzenie Was na drogę pracy z psem. Później pomagam Wam szukać kolejnej aktywności, ciekawej dla psa i Ciebie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, Ty
i Twój pies 🐕🐶 (choć jeszcze o tym możesz nie wiedzieć) potrzebujecie wspólnie spędzonego czasu, aby pielęgnować relację i przeżywać razem piękne chwile ❤️