Noc Sylwestrowa-jak pomóc psu ją przeżyć.

 

Kto z nas nie podskoczył do góry gdy za rogiem eksplodowała petarda? Chyba każdy miał styczność z takim niezbyt przyjemnym zdarzeniem.

Psy mają słuch kilkanaście razy lepszy niż ludzie. Wyobraźmy sobie zatem co w takiej sytuacji muszą czuć ?! Jest to dla większości niewyobrażalne źródło stresu i lęku. My w porównaniu do czworonogów wiemy jaki jest powód hałaśliwego rozświetlania nieba. Dla naszych milusińskich może być to coś na miarę zapowiedzi końca świata! Psy nie wiedzą co to jest, skąd dźwięki dochodzą i co jest ich źródłem. Jeśli nie widzą w stresującej dla siebie sytuacji sensu ani celu, ani tym bardziej kiedy i czy będzie następny strzał, stresują się zdecydowanie bardziej.

To krótkie wprowadzenie miało na celu pokazanie przez co przechodzi większość psów w noc sylwestrową.

Żyjemy wśród ludzi i niektórzy wciąż widzą sens w tym, aby puszczać z dymem masę pieniędzy, prochu i zdrowia zwierząt. Jak zatem przygotować psa na tę noc i sprawić aby mniej się stresował?

Poniżej kilka podstawowych zasad i podpowiedzi jak pomóc psu w Noc Sylwestrową:

 

  • Nie zostawiaj psa samego w domu. Jeśli wychodzisz do sąsiadów zadbaj o to aby Twój pies był pod opieką osoby, która da mu wsparcie w trudnych chwilach.
  • Zasłoń okna.
  • Włącz telewizor lub radio.
  • Pójdźcie na spacer wieczorny wcześniej niż zazwyczaj. Bądź gotowy na to, że już w ciągu dnia będą eksplodować fajerwerki,a im później tym będzie ich zdecydowanie więcej!
  • Zabezpiecz psa podwójnie na spacerze. Załóż albo dwie obroże, albo szelki i obrożę. W razie gdy twój pies wystraszy się i wyślizgnie z jednego zapięcia chcąc uciec zostanie Ci druga uprząż.
  • Jeśli twój smyk wyjątkowo boi się fajerwerków skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii w sprawie podania ewentualnych leków uspokajających. Nigdy nie rób tego na własną rękę!
  • Najtrudniejszy czas strzałów spędź z psem w najbardziej wyciszonym pomieszczeniu swojego domu.
  • Jeśli masz możliwość wyjedź z psem za miasto i tam z nim spędź tę trudną noc. W internecie można znaleźć odludne ciche miejsce przygotowane z myślą o czworonogach.
  • Jeśli Twój pies nie jest zaczipowany zrób to koniecznie. Licz na najlepsze szykuj się na najgorsze. Jeśli Twój pies ucieknie ktoś go na pewno znajdzie i będzie wiadomo gdzie jest jego dom. Pamiętaj również o adresatce przyczepionej do obroży czy szelek.

Nie słuchaj rad pod tytułem dawanie psu wsparcia w sytuacji lękowej jest dla niego nagrodą za to, że się boi. Przypomnij sobie ostatnią sytuację kiedy się naprawdę bałeś i pomyśl czy o jakiekolwiek formie nauki była wtedy w ogóle mowa!
Pies będący w bardzo silnej sytuacji lękowej potrzebuje wsparcia od swojego opiekuna!

Pamiętaj o tym – to jest Twój pupil, o którego powinieneś dbać i troszczyć się!