Rally-o – ciekawy sport kynologiczny.

 

W poszukiwaniu ciekawej aktywności ze swoim psem Inką dbając o nasz rozwój i więź trafiliśmy na dyscyplinę kynologiczną Rally-o.

 

Jest to sport, który łączy trening posłuszeństwa i zwinności. Trochę jak połączenie agility i obedience z tym, że na luzie. Przewodnik razem ze swoim psem pokonuje tor, na którym ustawione są znaki informujące jakie komendy ma wykonać pies. W zależności od klasy są to zadania łatwiejsze bądź trudniejsze. Znaków z zadaniami jest aż 62 co sprawia, że tor za każdym razem jest inny zaskakując opiekuna i psa. Jest to mega fajne ponieważ ani przewodnik ani pies się nie nudzą. Tor pokonuje się swoim tempem. Psy mogą być nagradzane po ćwiczeniach stacjonarnych. Można je chwalić, dopingować, wydawać komendy werbalne i optyczne. Super jest to, że w tej aktywności może startować cała rodzina mama, tata czy dziecko, a dodatkowo regularnie na terenie całej Polski odbywają się zawody. Ćwiczenia w Rally-o to zbiór uniwersalnych komend, które są pomocne również w codziennym życiu.

W Rally-o bardzo ważna jest relacja, więź i współpraca zespołu człowiek/pies.

Podsumowując Rally-o jest to ciekawą aktywnością w, której naprawdę fajnie można spędzić czas ze swoim psem.

Rally-o na tyle wydało mi się to interesujące, że postanowiłem zrobić kurs instruktorski organizowany przez Stowarzyszenie Rally-o https://www.rally-o.pl/. Razem z Inką braliśmy udział w szkoleniu prowadzonym przez Olgę Nylec – osobę, która sprowadziła ten sport do Polski. Olga jest właścicielką i instruktorką szkoły dla psów Psiok. Pracuje z psami od 15 lat. Umiejętności trenerskie i sposób przekazywania wiedzy zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Olga przygotowywała nas do pracy z kursantami dzieląc się tajnikami i technikami pracy z psami. Kurs obejmował dużo teorii i praktykę. Razem z Inką udało nam się zaliczyć egzamin z oceną celującą 😊

Z Inką wyczekujemy nowego sezonu startowego, a niebawem w ofercie szkoły pojawi się kurs rally-o.